Zaznacz stronę

Chwilowe problemy z osiągnięciem zwodu mogą pojawić się u każdego mężczyzny. Jednakże jeśli problem trwa nieprzerwanie, może okazać się konieczne leczenie farmakologiczne, jak też wizyta u lekarza. Jakie są najczęstsze przyczyny braku erekcji?

  1. Zaburzenia hormonalne
  2. Schorzenia naczyniowe
  3. Niewłaściwy tryb życia
  4. Podłoże psychiczne

1. Zaburzenia hormonalne

Jednym z częstszych powodów, przez które mężczyzna nie może osiągnąć zwodu, są zaburzenia hormonalne. Dzieje się tak, jeśli organizm produkuje niewystarczającą ilość testosteronu. Hormon ten jest produkowany w jądrach i odpowiada między innymi za popęd seksualny. Jednocześnie organizm mężczyzny zaczyna produkować zwiększoną ilość prolaktyny, wytwarzanej przez przysadkę mózgową. Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet zbyt duża ilość prolaktyny powoduje obniżenie popędu płciowego.

2. Schorzenia naczyniowe

Inną grupą przyczyn braku erekcji są schorzenia naczyniowe. W ich wypadku uniemożliwiają one przepływ krwi do członka. Tak może się dziać, jeśli zostaną zablokowane naczynia krwionośne w wyniku nadciśnienia tętniczego miażdżycy, choroby wieńcowej. Warto zwrócić uwagę także na cukrzycę typu 1 i 2. Kiedy mężczyzna na nią choruje, może również dojść do zwężenia naczyń krwionośnych, co również utrudni przepływ oraz utrzymanie krwi w penisie.

3. Niewłaściwy tryb życia

Niestety, ale tryb życia, jaki prowadzimy, może również spowodować problemy w odczuwaniu satysfakcji seksualnej. Lekarze wymieniają tutaj ciągły stres, a także przemęczenie i brak snu. Nie zapominajmy również o nadmiernym korzystaniu z używek, które również mogą działać negatywnie. Do pogorszenia erekcji przyczynia się także brak aktywności fizycznej oraz nadwaga i otyłość.

4. Podłoże psychiczne

Szacuje się, że aż w 20% przypadków problemy z potencją mają podłoże w psychice. Depresja oraz zaburzenia lękowe mogą skutecznie hamować reakcje seksualne. Natomiast dłuższe przerwy we współżyciu mogą prowadzić do tak zwanego zaniku zwodu z nieczynności. Problem jest także zauważany w przypadku nieśmiałych, niepewnych siebie mężczyzn, którzy nie mają zbudowanego poczucia własnej wartości.