Zaznacz stronę

Udane życie seksualne jest jednym z ważniejszych czynników dobrych relacji w związku. Zaspokojenie potrzeb seksualnych partnerki oraz swoich sprawia, że więź staje się bardzo bliska. Co jednak zrobić, jeśli mężczyzna ma problem z erekcją? W takiej sytuacji warto poznać przyczyny impotencji, aby wybrać odpowiedni sposób leczenia. 

  1. Co to jest potencja?
  2. Przyczyny impotencji u mężczyzn

Co to jest impotencja?

Potencja to możliwość organizmu do reagowania na bodźce seksualne. Jako potencję można rozumieć także sprawność seksualną. Dzięki niej każdy zainicjowany stosunek płciowy może zostać zakończony w sposób satysfakcjonujący dla obu stron. Warto zaznaczyć, że termin ten nie odnosi się tylko do mężczyzn, chociaż częściej się z nimi kojarzy. Potencja rozwija się w okresie dojrzewania. U kobiet potencja jest zależna od cyklu miesiączkowego oraz poziomu dwóch hormonów – progesteronu i estrogenu. U mężczyzn, którzy nie mają problemów z potencją, stosunek seksualny najczęściej zakończony jest pojawieniem się wzwodu. Niestety badania pokazują, że coraz więcej mężczyzn boryka się z problemami w osiągnięciu wzwodu. Co jest przyczyną impotencji i czy da się z nią walczyć?

Przyczyny impotencji u mężczyzn

Aby wyleczyć chorobę bądź, należy poznać jej przyczyny. Tak też jest w przypadku impotencji, które może mieć różne podłoże. Co zatem przyczynia się do obniżonej sprawności seksualnej u mężczyzn? Impotencja może mieć podłoże psychiczne. Wiąże się z różnymi traumami z przeszłości bądź niskim poczuciem własnej wartości. W takim wypadku należy udać się na psychoterapię. Na problemy ze wzwodem wpływa także styl życia. Nadużywanie alkoholu, papierosów czy narkotyków, brak wysiłku fizycznego, siedzący tryb życia – to wszystko odbija się na życiu seksualnym. Kolejne czynniki wpływające na impotencję to:

  • problemy z hormonami – obniżony testosteron, podwyższona prolaktyna,
  • przewlekłe choroby typu cukrzyca, choroby serca, nadwaga, miażdżyca, nadciśnienie, zmiany w naczyniach prącia,
  • przyjmowanie leków antydepresyjnych,
  • urazy kręgosłupa.